R A T E s.r.o. slaví 30 let!

Ing. Pavel Matějka
Ing. Pavel Matějka
02.10.2024

 

V letošním roce slaví společnost ze Štětí R A T E s.r.o. 30 let od svého založení. Firma prošla postupným vývojem z rodinné firmy provozující sekundární výměníkové stanice až po vlastníka celé sítě zásobování teplem nejen ve Štětí, ale i v regionu a člena mezinárodní skupiny Energie AG. Ve městě Štětí, respektive v jeho podzemí, dnes leží jedna z nejhustších potrubních sítí zásobováním teplem z celé ČR a jsou zde připojeny dokonce i některé garáže, o což si mohou v jiných městech jen zdát. Tato unikátní situace nastala i z důvodu dlouhodobě nízké a bezkonkurenční ceny tepla a teplé vody, a také díky částečně spontánnímu připojování rodinných domků na rozvody tepla v 80. letech, kdy si vlastníci sami, nebo v slavné akci „Z“, vykopali kanál a nainstalovali potrubí.

Centrální síť zásobování teplem má velkou tradici v bývalých zemích tzv. východního bloku, ale také v severských zemích jako je Švédsko nebo Finsko. V Německu a Rakousku takovéto řešení centralizace dodávek tepla není zatím významně rozšířeno (zejména v menších městech), ale situace se mění a vlády v těchto zemí, či místní samosprávy, vidí v takovémto řešení budoucnost, možnost jednoduché kontroly a ekologickou cestu výroby a dodávek tepla – oproti komplikované a nákladné instalaci plynových kotlů do každého domu, které spalují fosilní paliva a všechny musí podléhat velkému množství kontrol a revizí, nebo tepelným čerpadlům, která spotřebovávají drahou elektrickou energií v zimě, kdy obnovitelné zdroje téměř nevyrábí. Všechna tato zařízení jsou také náchylná na poruchy a zvyšování nákladů na opravy – místo oprav a servisů jednoho centrálního kotle (nebo jiného zdroje) se musí revidovat a servisovat velké množství (stovky a tisíce) menších zdrojů, což při klesající nabídce kvalifikované pracovní síly je v západních zemích velký problém.

Když se podíváme do minulosti, firma R A T E s.r.o. vznikla v roce 1994 a v té době se již mohla opřít o poměrně hustou síť potrubí, a to díky poměrně rychlé, a oproti jiným městům, brzké centralizaci zásobování teplem ve Štětí od začátku 70. let a celá 80. léta. Do roku 1989 tak již byla připojena na síť většina bytových domů a část rodinných domků. Síť byla připojena na hlavní zdroj tepla, což v té době byla energetika v papírenském závodě SEPAP Štětí (SEveročeské PAPírny n.p.).

První jednoduchou „proto-síť“ zásobováním teplem lze označit už lokální propojení domovních kotelen na uhlí jižního starého sídliště cihlových bytových domů v ulicích Ostrovní, U Stadionu a Školní. To vzniklo již v roce 1957, ale nebylo připojeno na hlavní centrální zdroj v závodě SEPAP.

Jako první roky začátku centrálního zásobování teplem ve Štětí lze označit 1969 a 1970, kdy se v najednou připojily panelové domy tzv. „Věžáky“ v ulici Stračenská, dále „osmdesátka“ v ul. Mánesova, vč. celého sídliště v ul. Alšova a také panelové domy v Družstevní. K této sítí se poté začaly připojovat rychle v průběhu let další bytové domy.

Nicméně po vzniku firmy R A T E s.r.o. nebyla teplofikace Štětí úplně dokončena, a naopak v průběhu devadesátých let se připojilo rekordní množství objektů do teplovodní sítě. A to zejména v etapě připojení východní části města na horkovod, zejména rodinné domy v ulicích Stračenská (část před městským okruhem), Družstevní, U Cementárny a Okružní. V roce 2007 pak na řadu přišlo zasíťování pro novostavby v ulici Stračenská – za městským okruhem. Od té doby je teplovodní síť ve městě Štětí v přibližně stejné rozloze a hustotě.

To však neznamená, že společnost R A T E s.r.o. přestala investovat. Masivní připojování do roku 2007 již není možné, z důvodu, že téměř všechny objekty jsou ve městě již připojeny. Připojují se však dále, nicméně po jednotkách. Firma R A T E s.r.o. se tak zaměřila zejména výměnu a modernizaci jak stávajících rozvodů, tak i samotné strojní technologie ve výměníkových stanicích. Všechny výměníkové stanice jsou dnes vybaveny úplně jinou, modernější a úspornější strojní technologií, řídícími systémy a dálkovým řízením. Instalovaly se velmi úsporné frekvenční měniče na elektrické motory a vnější potrubní rozvody se postupně mění za předizolovaná potrubí, používá se i moderní materiál z plastu.

Při svém vzniku společnost nestavěla na zelené louce ani co se týče odbornosti zaměstnanců. Významná část personálu při založení firmy R A T E s.r.o. byla původně součástí jednoho z provozů energetiky SEPAP. Tepelné rozvody do města Štětí byly původně zařazeny do oddělení kompresorovny. Z původní energetiky SEPAP do R A T E s.r.o. tak přišel například první technický ředitel Jaroslav Štíbr, nebo specialistka tepelného hospodářství Věra Plšková. Team ještě doplňovala dvorní projektantka tepelného hospodářství Ema Faltysová (která vyprojektovala technické zabezpečení budov pro snad téměř každý dům ve Štětí). Vedení společnosti zastřešovalo trio jednatelů zodpovědných i za firmu TEREK: Ludvika Paďourová, Josef Sušír a Václav Veselý. Díky těmto a dalším odborníkům se společnost R A T E s.r.o. začala ihned profilovat jako profesionální odborná firma zaměřená na energetiku a tepelné hospodářství.

Jak říká Věra Plšková „Hlavní motivací založení firmy R A T E s.r.o. a její vyčlenění z bývalé společnosti SEPAP byla vize – /Blíže k zákazníkům/. Myslím, že při zpětném pohledu se přesně toto povedlo.“. Dříve se totiž všechny záležitosti týkajících se rozvodů a dodávek tepla ve Štětí řešili přímo s centrálou v energetice papíren, které neměly dislokovaný provoz jen pro město.

A jaké největší výzvy měla společnost po svém založení? „Velmi složité bylo se stále přizpůsobovat velmi rychle a dynamicky měnící se legislativě, zaměřující se jen na teplárenství, která před rokem 89 úplně chyběla“ říká bývalá jednatelka společnosti Ludvika Paďourová. Dodává, že taktéž bylo složité po roce 89 udělat pořádek v majetkové rovině mezi SEPAP, R A T E s.r.o. a městem Štětí, jelikož se za minulém režimu hranice majetkových práv na teplovody, technologie a budovy energetiky zevrubně neřešily. Jak Věra Plšková, tak i Ludvika Paďourová však potvrdily, že od začátku byla spolupráce s energetikou papíren bezproblémová.

Od roku 1994 byla společnost R A T E s.r.o. v rukách firmy TEREK, nicméně v roce 2022 přišla do společnosti teplárenská skupina Energie AG Bohemia, díky čemž se firmě otevřely další investiční možnosti, ale také technické i odborné zázemí. Společnost sází na masivní digitalizaci a automatizaci řízení. Všechna odběrná místa budou ke konci roku 2025 dálkově odčitatelná s možností poskytnutí dat všem zákazníkům. Na většině budov výměníkových stanic také vznikly fotovoltaické elektrárny. Rozvíjí se i podpora a služby pro zákazníky, nyní firma nabízí instalatérské a topenářské služby.

Zajímavosti:

1.Unikátní vyhřívání městského koupaliště

Málo obyvatel města Štětí si už rozpomene, že v 80. letech bylo městské koupaliště vytápěno papírenským závodem SEPAP. Dnešní koupaliště města Štětí je taktéž připojeno na centrální síť zásobováním tepla a lze jej vyhřívat, nicméně je připojeno přes moderní výměníkovou stanici na městský horkovod. Toto řešení není neobvyklé ani v jiných lokalitách a městech.

Původní napojení koupaliště v 80. letech na závod však nebylo přes horkovod, ale vedlo k němu speciálně postavené přímé ocelové potrubí z areálu SEPAP v trase u Labe, připevněné na betonovou konstrukci nábřežního valu, na kterém leží silnice obchvatu města. Koupaliště v pravém slova smyslu ani nebylo vyhřívané přes výměník, ale využívalo přímo čeřenou vodu z provozu firmy. V širokém okolí v té době bylo tedy městské koupaliště Štětí známé tím, že voda v koupališti byla vždy příjemně teplá, ale na druhou stranu měla trochu nahnědlou barvu, což některé zákazníky mohlo od koupání někdy odradit.

2. Plánovaná veřejná sauna

Společnost R A T E s.r.o. vlastní bohatou historickou technickou dokumentaci staveb města Štětí. V análech jsme dokonce náhodou nalezli, že v roce 1982 na prosbu místních obyvatel byla plánovaná, a již dokonce projektově zdokumentovaná, výstavba veřejné sauny připojené na síť zásobování teplem. Plánováno bylo vybudovat díky svépomocí občanů v akci „Z“ vč. „potírny“ pro 12-14 osob a občerstvením s 25 místy k sezení. Na výběr bylo několik umístění této stavby, nicméně vyhrála lokalita na Husově náměstí, tzn. v parku mezi budovou kina a VOŠ obalové techniky. Nakonec tato stavba ustoupila jiné preferovanější akci, a to výstavbě „Náhradní provozovny služeb“ za ZŠ Ostrovní, kde dnes sídlí otevřený klub mládeže. K výstavbě veřejné sauny tak, i díky změně politické změně v roce 1989, nikdy nedošlo.

Průvodní zpráva z roku 1982 k akci S A U N A

 

 3. Záplavy 2002

Destruktivním záplavám v srpnu 2002 se nevyhnula i společnost R A T E s.r.o., mimo většího množství kalorimetrů voda z rozvodněného Labe dokonce zatopila i jednu výměníkovou stanici, a to SVS4, která stojí hned vedle ZŠ Ostrovní. Byly poškozeny čerpadla teplé vody, a tak obyvatelé zejména jižního sídliště neměli určitou dobu i po odeznění záplav stále teplou vodu. Naopak SVS5, která leží v ulicí Dlouhá, je umístěna na nezřetelném malém vyvýšení. Během záplav čněla tato výměníková stanice jako ostrov a díky tehdejší specifičnosti této budovy v ní dokonce stále po celou dobu fungovala elektřina. Pamětníci si vzpomínají, že velká část obyvatel města Štětí si chodila do této výměníkové stanice nabíjet mobilní telefony.

Povodně 2002. Vpravo dole je vidět zatopená výměníková stanice č.4, v pozadí zatopená základní škola Ostrovní. Autor: Věra Plšková

Povodně 2002. Vpravo dole je vidět zatopená výměníková stanice č.4, v pozadí zatopená základní škola Ostrovní. Autor: Věra Plšková

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Přerušení vytápění v topné sezóně 2022/2023

Vážení zákazníci, chtěli bychom Vám oznámit, že dle platné legislativy a v návaznosti na aktuální venkovní teploty přerušujeme vytápění v aktuální topné sezóně 2022/2023. Topná sezona (neboli otopné období) trvá…

Ing. Pavel Matějka 22.05.2023